Yeni Yönetmelik

9 Mayıs 2021 tarihli Lisanssız GES yönetmeliği değişikliği bizlere olan faydası nedir ?

Artık aynı sayaçta bağlı olmayan tesislerin kurulmasının engelinin ortadan kalktığını. Arazilerde de kurulum yapılarak mahsuplaşma yapılmasına olanak tanıldığını söylenebilinir.

Bilgi için: 0 232 388 10 40

 

Sizlerin de bildiği üzere 9 Mayıs 2021 Pazar gün ve 31479 sayılı yayınlanan Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile eski yönetmelik üzerinde eklemeler/düzenlemeler geldi. Yapılan bu değişikler hem daha önceden beklenen hem de uygulama anında yaşanan taleplerin sonucu olduğunu söylebiliriz.

 

Çağrı Mektubu Başvurunuzu hemen yapıyoruz. Tüm süreçleri sizi yormadan biz tamamlıyoruz !

 

Özetle en etkili olan değişiklikler;

5.1.h maddesinin eklenmesi. “h) Bağlantı anlaşmasındaki sözleşme gücü ile sınırlı olmak kaydıyla yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim tesisleri.”:

Bunun anlamı aynı sayaçta bağlı olmayan tesislerin kurulmasının engeli ortadan kalmış olacağı. Böylece arazilerde de kurulum yapılarak mahsuplaşma yapılmasına olanak tanınmıştır. Hemen belirtelim, tüketim noktasının kurulu gücünü geçmeyecek şekilde üretim tesisi kurulabilinir. Akla hemen şu soru geliyor, peki benim farklı üretim noktalarından üretim yapsam ve tüketim sayacından mahsup edebilir miyim ? Evet, aynı edaş da olmak şartı ile tüketim noktasından farklı yerlerde arazide üretim tesisi yatırımı yapabiliriz.

Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik üzerinde farklı değişiklikleri https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/05/20210509-5.htm den görebilirsiniz.

Diğer önemli başka bir yönetmelik de https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/05/20210509-3.htm yayınlanan Elektrik Piyasasında Depolama Faaliyetleri Yönetmeliği.

Bu yönemelik de Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği’nin 5.1.ç maddesi uyarınca GES kurmuş tüketiciler de bütünleşik elektrik depolama tesisi kurabilmelerine izin vermesi. 5.1.ç uygulamada pek faydası olmayan bir yönetmelik maddesi olduğunu söyleyebiliriz.

Çünkü hem veriş hem çekiş yönünde dağıtım bedeli alınıyor olması yatırımcının istemediği durumdur. Bu yönetmelikle bütünleşik elektrik depolama izin veriliyor. i) Üretim tesisine bütünleşik elektrik depolama ünitesi: Santral sahası sınırları içerisinde, üretim tesisinde üretilen veya sistemden çekilen elektrik enerjisini depolayabilen ve depolanan enerjiyi tekrar kullanılmak üzere sisteme verebilen elektrik depolama ünitesini. Böylece bu tanıma uygun veriş-çekiş yönünde bir yıllık takvimde kurulacak tesisin analizi yapılarak depolama tesisi kurulması avantaj sağlayacaktır. Tabi burada https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/05/20210509-6.htm Elektrik Şebeke Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik içinde yer alan GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Elektrik depolama tesislerinin şebeke bağlantısı, SCADA ile izlenmesi ve yan hizmetler kapsamında kullanılmasına dair teknik kriterler, dağıtım lisansı sahibi tüzel kişilerin görüşlerinin alınmasını müteakip TEİAŞ tarafından 1/9/2021 tarihine kadar hazırlanarak ilan edilir.” bölümü ile netleşmesinin, bu tarihten sonra belli olacağını anlamaktayyız.

thinkingAzimut Solar Enerji size nasıl yardımıcı olur ?

Danışmanımız solar enerjinin önümüzdeki 25 yıl içinde kar sağlayacak, Yaklaşık 60 ay içinde de ROI (Return on investment) hedefli yatırım bedelini yakalamak için elektrik faturalarından kurtulacağınız bu sistemi anlatmak için basit bazı bilgileri ister. Mümkünse çatı veya arsanın uydu görüntüsünü almanız için size yardımcı olur. Gelen bilgilere göre birinci seviyede ön proje teklifi hazırlanır.

Ön teklif sonrası onay verirseniz, çağrı mektubu başvurusunu hemen ilgili dağıtım şirketine yaparız. Ve idari süreçlere başlarız. Sizin adınıza tüm idari süreçleri hazırlar. Proje aşamasına geçeriz. Proje finansında profesyonellerimizden destek alırız. Size tüm süreç boyunca teminat verebiliriz.

Mühendislik;
Projenizin tüm detay içerikleri; sistem kurulumu, tek hat şeması, topraklama, kablo güzergahları vb. çizimleri hazırlarız. Bürokratik süreçlerin takibi için danışmanlık sağlarız.

Tedarik;
Projenize uygun olacak (kWp başına en iyi sonuç) solar panel, inverter, konstrüksiyon, kablo, panolar vb. mal tedariği için süre ve maliyet hesapları yaparız. Değerlendirmeleri Türkiye'nin o anki GES projesi kurulumu için en fayda sağlayacak şekilde planlarız. Proje hazırlığında en az iki planlama yapılarak anlık değişimlerden yatırımcının etkilenmemesi için çalışırız.

Kurulum;
Mühendislik ve Tedarik çıktılarından elde edilen sonuçlara göre kurulum planları yapılmış fiziki ortama kurulumlarını tamamlarız.

Artı değerler sunarız;
Kurulum sonrası bakım hizmetleri ve uzaktan yönetim hizmetleri verir veya tedariğini gerçekleştiririz.

telemarketerBiz sizi arayalım

*Sistem Tercihiniz ?:

*Aylık ortalama elektrik faturanız ?

*Ad Soyad

*Email

*Telefon

Otel - Hotel ortak alanlar solar aydinlatma tasarruf sistemleri
Otel - Hotel en çok tüketim yapan ve buna karşılık çatı alanı en az olan tesislerdir.
Bodrum Solar Enerji İrtibat Ofis:
Adres: Konacık. Atatürk Bulv. No:261/1 E Bodrum, Muğla
Telefon: 0 552 730 71 911

Solar Güneş Otopark Sistemleri
Solar Güneş Otopark Sistemleri